Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

parkovací misto pro ZTP/P

Autor Pavlík Jan
Předmět parkovací misto pro ZTP/P
Dotaz

Dobrý den,

 mám na Vás dotaz. Moje družka je postižená praktickou slepostí a je oprávněnou držitelkou průkazu ZTP/P. V místě bydliště sice máme vyhrazená místa pro invalidy ale užívají je i ostatní řidiči a nebo neberou ohled na ně že potrebují více místa. Městská policie neřeší jen dá oznámení za stěrač. Ale k věci mého dotazu. Můžeme žádat a je nějaká možnost získat vyhrazené místo s označením SPZ vozu s její vadou? Není sice pohybově omezená, ale s praktickou slepostí potřebuje doprovod.

Předem děkuji za odpověď a případné rady.

S pozdravem Pavlík / Ústí nad Labem

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Pavlíku,

je možné žádat na odboru dopravy Vašeho města o zřízení parkovacího vyhrazeného místa. Jen Vás upozorňuji, že obec není povinna takové vyhrazené parkovací místo zřídit, záleží na jejím rozhodnutí. Je třeba vzít v úvahu skutečnost, že u nevidomých se zpravidla chráněná parkovací místa nezřizují, protože nemají problém s mobilitou. Měl byste řešit však skutečnost, že městská policie neřeší obsazování parkovacích míst, určených pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace. To považuji za vážný problém. Město by mělo uložit Městské policii, aby tyto věci důsledně postihovali.

S pozdravem Václav Krása

Vážený pane, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.