Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nový dotaz

Autor Jiří Nejedlý
Předmět Nový dotaz
Dotaz

Dobrý den a prosím o prominutí,jestli mařím svým dotazem Váš čas. Můj dotaz se týká,zda průkaz ZTP platí v členských zemích EU ,jestliže byl vydán zemí,která je členem EU. Jestliže ano ,tak se mohou využívat slevy a pod.  vyplívající  z vlastnictví průkazu ZTP,  které jsou stanoveny rozličně v jednotlivých zemích EU ? Z dosavadní mojí praxe mi byly bez problému poskytnuty stanovené slevy na zámcích,hradech  a pod. v ČR.Rovněž mojí  nedávno zesnulé matce při pobytu u mě v SR za účelem opatrování , byl uznán Obhvodným úřadem parkovací průkaz pro ZTP vydaný v ČR. s komentářem,že platí v celé EU, když byl vydán zemí EU  Jsem občanem ČR/ mám platný český pas / trvalý pobyt mám v SR /občanský průkaz / t.z.,že mám dvojité občanství. Po dotazu na České dráhy,zda mohu žádat 75 % slevu z jízdného ,jako ZTP osoba ,bylo mi odpovězeno,že jen 25 %,protože nemám trvalý pobyt v ČR.  Je toto stanovisko pracovnice ČD správné  ?

                                                                                             S pozdravem  Nejedlý

P.S. Od 17.11.2014 budou v SR moci jezdit  vlakmi zadarmo všichni důchodci i ZTP

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Nejedlý,

zatím nebyla sjednocena úprava pro průkazy OZP mezi členskými zeměmi. To znamená, že jednotlivé benefity vyplývající z průkazu OZP nejsou přenositelné mezi jednotlivými státy.

Pokud však máte průkaz ZTP a máte zde dlouhodobý pobyt, tak samozřejmě, že máte na slevu nárok. V případě, že máte slovenskou průkazku, tak opravdu nemáte nárok na slevu. Je to důsledek nesjednocení jednotlivých kompenzací. Všechny státy v zásadě akceptují pouze parkování na vyhrazených parkovištích pro OZP a stačí jim pouze označení, že se jedná o vozidlo, přepravující OZP.

Jiné benefity však přenositelné nejsou. 

S pozdravem Václav Krása