Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nově přiznaný průkaz

Autor Petr Krist
Předmět Nově přiznaný průkaz
Dotaz

Dobrý den, chtěl bych Vás prosím požádat o radu, resp. dvě.

Dne 30.6.2013 mi skončila platnost mého průkazu ZTP. Před jeho skončením jsem požádal nově o příspěvek na mobilitu, proběhlo šetření ze strany pracovnic úřadu, lékař sepsal zprávy a nově mi byl přiznán průkaz ZTP/P a bylo vystaveno nové označení vozidla.

K tomuto bych se chtěl ale prosím zeptat...... používám OA (na mě vedený), tam je použití označení vozidla jasné, ale dotaz se týká doby, kdy bych chtěl znak použít třeba, když mne veze přítelkyně se kterou jsem již rok jejím osobním vozidlem (auto je vedeno na ní a nemáme společné bydlení). Tzn. pojedeme třeba s dětma na výlet, nebo ať jedeme třeba jen nakoupit, jestli toto označení mohu beztrestně použít i u ní. Ne vždy jsem ve stavu, kdy mi je dobře, abych mohl sám řídit a ona má zase strach řídit mé auto (je začátečník).

V posledním časopise Vozíčkář jsem se dočetl, že znak lze použít i ve vozidle, jehož majitelem, resp. držitelem je osoba blízká. Je mi jasné, že pokud by byl řidič otec atd., tak to možné je, ale u přítelkyně si nejsem právě jist a nechci, aby ,ěla třeba kvůli mne problém.

 

Druhý dotaz je...... letos jsem měl jít někdy v srpnu-září po třech letech ke komisi ohledně přiznaného plného invalidního důchodu. Když mi byl ale nyní přiznán příspěvěk na mobilitu a průkaz ZTP/P a to "již napořád", budu muset jít stejně k té komisi, nebo je to již za mnou.

 

Velice moc děkuji za odpověď, s pozdravem Krist

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Kriste,

parkovací průkaz je vydán na jméno a lze jej použít v každém voze, kterým majitel průkazu jede. je to přenosná průkazka. Důležité je při parkování průkaz ponechat ve vozidle, aby policejní orgán věděl, že ve vozidle je přepravovaná osoba s omezenou schopností pohybu a orientace.

Pokud jde o kontrolu zdravotního stavu ve věci hodnocení míry invalidity, jde zcela o jiné hodnocení a budete se muste tohoto hodnocení účastnit.

S pozdravem Václav Krása