Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Možnost parkování na místech pro tělesně postižené

Autor Milan Srnec
Předmět Možnost parkování na místech pro tělesně postižené
Dotaz Dobrý den, jsem po třech operacích páteře a teď mě čeká ještě operace kloubu pravé nohy a jsem invalidní III. stupně. Zaměstnavatel mi umožnil pracovat i přes zdravotní postižení. Nikdy jsem nevlastnil průkaz TP nebo ZTP/P. Poslední operaci páteře byla před 9 lety a od té doby se mi zhoršuje citlivost nohou , stabilita a vše je doprovázeno bolestmi. Podal jsem si žádost o průkaz ZTP abych mohl využívat veřejně přístupná parkovací místa pro invalidy což by mi ulehčilo v potížích. Nežádám vlastní parkovací místo a nežádám příspěvek na mobilitu cca 500 Kč/měsíc. Je nějaká forma průkazu, který by mě opravňoval jen k možnosti parkovat na místech pro invalidní. Průkaz ZTP II zastřešuje více než potřebuji využívat a průkaz TP mi zase tuto výhodu neumožňuje. Předem děkuji za Vaše doporučení jak postupovat. S pozdravem, Milan Srnec

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Srnec,

mimo průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P neexistuje žádný průkaz, který by opravňoval jen k parkování na vyhrazených parkovištích. Parkovat na takovém parkovišti můžete pouze, pokud máte parkovací průkaz OZP, který je však vydáván obcí pouze u držitelů průkazu ZTP nebo ZTP/P. Pokud nemůžete využívat veřejnou hromadnou dopravu, tak není žádná ostuda být zároveň příjemcem příspěvku na mobilitu, který je úzce svázán s průkazem ZTP nebo ZTP/P. Takže se žádostí o průkaz si rovnou požádejte o příspěvek na mobilitu.

S pozdravem Václav Krása