Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

mechanický invalidní vozík

Autor Milan Šivic
Předmět mechanický invalidní vozík
Dotaz

Dobrý den pane Krása,

od lékaře z oboru neurochirurgie mám doporučený invalidní vozík.Jsem po opakovaných operacích páteře z nutností jen chůze o 2 FH a na delší vzdálenost v rámci šetření páteře mám tento vozík používat.Vozík mi prý předepíše můj neurolog.Včera jsem se dostavil ke své neuroložce a předložil zprávu z NCH. Paní doktorka řekla,že to není problém, má známou která má zdravotnické potřeby, vozík si zkoušet nemusím,protože předepisuje pouze dva typy vozíků,takže vypíše poukaz, nechá schválit, zavolá své známé ta vozík objedná a já si ho jen vyzvednu. Pane Krása, mám manželku také na vozíku,(je na vozíku celý život),té předepisoval vozík ortoped a postup byl poněkud jiný.Manželka si vozík vyzkoušela v Hrabyni, ten který jí vyhovoval (byl plně hrazený) a pouze nahlásila lékaři kód.Poukaz byl chválen vozík objednán a my jsme si ho vyzvedli.

Moje paní doktorka předepisuje pouze tyto vozíky: (podle názvu jsem si je našel až večer na "netu"

http://www.reha.patron.eu/cs/katalog/voziky-mechanicke-a-mechanicke-staveci/item-sur400yyy

http://www.reha.patron.eu/cs/katalog/voziky-mechanicke-a-mechanicke-staveci/item-suz500yyy

Já vůbec nevím,jak se k této věci "postavit", vozík je předepisován na 5 let, můj názor je,že mi tento vozík vyhovovat nebude, je těžký (nakládat ho budu do auta), opravdu se přiznám, že jsem z tohoto dost špatný. Už jen ten fakt,že mi je 49 let a musím vozík používat. Mám obavy,že pokud budu paní doktorce oponovat tak to může skončit nepříjemně. Můžete mi prosím poradit co dělat??

Děkuji za odpověď

Milan Šivic

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Šivici,

pan předseda Bc. Krása mi předal k vyřízení Váš dotaz týkající se předpisu invalidního vozíku, neboť se na NRZP ČR specializuji na zdravotnickou problematiku. Váš dotaz bohužel nemá krátké a jednoduché řešení. Způsob předpisu mechanického invalidního vozíku, který zvolila Vaše paní neuroložka a  tak jak jste ho vylíčil, je klasický příklad toho, jak předpis vozíku NESMÍ vypadat! Samozřejmě je zásadním způsobem ovlivněn skutečností, kterou Vám též Vaše paní doktorka sdělila a sice, že se obrací s doporučenými pomůckami pouze na jednu prodejnu, která je navíc ve vlastnictví její kamarádky, která zdravotnické prostředky prodává a jiné vozíky k dispozici nemá. Paní doktorka ani nemá žádnou snahu obracet se „do jiné stáje“ a hledat lépe vyhovující pomůcky. Je také velmi pravděpodobné, že Vaše ošetřující lékařka má velmi „mlhavý“ přehled o nabídce dalších vozíků na našem trhu a sama vyhovující vozík ani zvolit neumí. Obecně je totiž velmi častým jevem, že lékaři-specialisté problematice zdravotnických prostředků, ortopedických pomůcek a především pak vozíků příliš nerozumí a vozíky doporučují a předepisují zcela náhodně, podle zcela jiných kritérií, než je zdravotní stav a aktuální potřeby jednotlivých pacientů. Zjednodušeně řečeno – pro ně je vozík jako vozík, všechny mají čtyři kola… A tohle bude zřejmě i Váš případ.

Podle toho, co ve svém dotaze sdělujete, je velmi těžké posoudit jaký vozík je pro Vás vhodný a který zrovna Vy potřebujete. To by právě měl řádně posoudit a vyřešit Váš předepisující lékař. Jestli jsem Vaši informaci správně pochopil, jste normálně chodící, pouze musíte k chůzi nyní stále používat francouzské hole. Vozík Vám má sloužit pro odlehčení Vaší páteře při cestách na delší vzdálenost. Takový stav vyžaduje samozřejmě zcela jiný typ vozíku, než u člověka, který je na vozík odkázán po celý den a jinak se pohybovat nemůže. V rámci objektivity Vás však musím upozornit, že nejde argumentovat velkou váhou vozíku a jenom jí zdůvodňovat skutečnost, proč pro Vás není vozík vyhovující. Vozík, který je hrazen ze zdravotního pojištění totiž musí sledovat především, v první řadě, kompenzaci zdravotního hendikepu jeho uživatele (pojištěnce) a zachování, či dokonce zlepšení jeho zdravotního stavu. Všechny ostatní vlastnosti vozíku, které tento účel nesledují, jsou z pohledu úhrady ze zdravotního pojištění označeny za sociální aspekt pomůcky a pro zdravotní pojišťovny nejsou rozhodující. Mezi takové vlastnosti vozíku patří samozřejmě i jeho váha, snadné skládání, snadná přeprava autem, apod. Váha by byla pro pojišťovnu argumentem pro nevyhovující vozík pouze v případě, že byste těžší vozík nezvládl fyzicky (zdravotní problémy s rukama, jinými, souvisejícími svaly, srdeční nedostatečnost, apod.) a zároveň bezpečně pohánět a ovládat. (Takovou skutečnost by musel předepisující lékař řádně zdůvodnit Vaším zdravotním stavem.)

Vozíky, které Vám navrhuje paní doktorka jsou typem jednoduchých, transportních vozíků. Není to sice u nich výslovně uvedeno, ale jde spíše o vozíky pro seniory, kde se nepředpokládá, že uživatel na nich bude sám příliš jezdit a sám se vlastní silou pohybovat. U tohoto typu vozíku se počítá spíše s tím, že pacienta bude na tomto vozíku druhá osoba vozit. (Je u nich výslovně uvedeno, že vozíky jsou vhodné pro nemocnice, ústavy a jiná zdravotnická zařízení.) Pro Vaše použití tento vozík nebude tedy příliš dobrou volbou. Je tedy potřeba zacílit na jiný vozík, nastavitelný částečně na míru, v cenové relaci okolo 11.000-12.000,- Kč (pravděpodobně české výroby). I v této relaci se dá najít odlehčený vozík, částečně stavitelný. Dražší typy vozíku, tj. asi do 19.000,- Kč, už většinou potřebují rozsáhlejší medicínské zdůvodnění (více zdravotních důvodů, proč zrovna ten vozík vyhovuje). Vozíky v ceně nad 21.000,- Kč pravděpodobně nebudou odpovídat Vaší zdravotní indikaci, neboť mají vlastnosti, které jako chodící člověk ani nevyužijete.

Neznám Vaší paní neuroložku a nevím jaká je možnost toto téma s ní lépe prodiskutovat, ale asi by bylo nejlepším řešením, pokud to bude možné, zkusit se s ní dohodnout na předpise Vám lépe vyhovujícího vozíku. Měl byste jí, z pohledu Vašeho  zdravotního stavu, dobře zdůvodnit a vyargumentovat proč jí navržené vozíky nejsou zrovna pro Vás vhodné. Pokud by souhlasila s předpisem více odpovídajícího vozíku a zároveň ale Vám sama neuměla vybrat a doporučit jiný vozík, bylo by dobré, abyste v této věc navštívil nezávislé pracoviště, které bude zaměstnávat zkušeného ergoterapeuta, v jehož náplni práce je vozík vybrat a zaměřit. (Jedná se většinou o velká rehabilitační oddělení v nemocnicích, rehabilitační zařízení, či ústavy, občanská sdružení vozíčkářů, apod.) Tento by Vám vozík vybral a našel i příslušné kódy zdravotní pojišťovny a tyto kódy pak Vaše ošetřující neuroložka pouze přepíše na poukazy a tyto následně nechá schválit revizním lékařem zdravotní pojišťovny. Pokud nebude takováto domluva s Vaší paní doktorkou možná, lze se samozřejmě obrátit na jiného neurologa, který bude ochoten Vám lépe vyhovět, ale v takovém případě byste k němu musel pravděpodobně přejít. V každém případě doporučuji výběr vozíku nepodcenit a nenechat se Vaší paní doktorkou „vmanipulovat“ k užívání Vám nevyhovujícího vozíku. Jak jste správně podotkl, užitná doba vozíku je minimálně pět let a špatně zvolený vozík Vám, v lepším případě, nebude dobře kompenzovat Váš zdravotní hendikep, v horším případě Vám může navíc ještě dost podstatně zhoršit Váš zdravotní stav.


JUDr. Zdeněk Žižka
Legislativní odbor NRZP ČR