Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Evropská parkovací karta

Autor Jaroslav
Předmět Evropská parkovací karta
Dotaz Vážený pane předsedo, v odpovědi na dotaz z 20.11. - "průkazka ZTP" jsem se dozvěděl, že Evropský parkovací průkaz na Slovensku platí, ale dálniční známku si musíme koupit. Možná, jako někteří další zdravotně postižení, jsem se i já asi mylně domníval, že evropská karta platí - jak na parkování, tak k bezplatnému užívání dálnice - jak u nás tak v celé EU. Název "parkovací karta" sice napovídá, že se jedná o parkování, ale jak jsem již uvedl, pro české invalidy slouží i pro bezplatný pohyb po české dálnici. No a když už jsme nyní Evropané - občané EU, tak jsem myslel, že "evropská značka" umožní nejen parkování, ale i bezplatné cestování po dálnicích celé EU všem zdravotně postiženým EU. Jestli Evropská parkovací karta znamená v EU "jen" možnost zaparkování na místě vyhrazeném pro invalidy, tak až moc velký přínos v ní nevidím, protože podstatně větší finanční zátěž představují dálniční poplatky. Možná že by v tomto případě pomohla společná iniciativa, kdy by se svazům zdravotně postižených, států EU, podařilo vyvinout společně tlak na evropské poslance k přijetí potřebné legislativy. Někdy to vypadá - pomoc zdravotně postiženým ano, ale "ocud pocud" V našem městě byla v centru na popud zdravotně postižených pro ně vyhrazena parkovací místa. Nová vyhláška města v souvislosti s vymezením parkovacích zón však stanoví, že pokud jsou vyznačená místa obsazena a zdravotně postižení zaparkují na místech nevyznačených, za toto parkování zaplatí jako všichni ostatní. Toto byl spíše jen povzdech, že někdy ani obce nejsou ochotny důsledně pomoci svým zdravotně postiženým občanům. Prosím o vysvětlení, případně upřesnění informací ohledně výhod Evropské parkovací karty ve státech EU, případně zvážení možnosti společného postupu, který by ulehčil zdravotně postiženým cestování po EU. Děkuji a přeji hodně úspěchů. Jaroslav

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Jaroslave,

EPP slouží nejen k parkování v zemích EU, ale také umožňuje např. vjíždět do některých zón, kde je jinak zákaz vjezdu. Jinak v EU se už projednává návrh na sjednocení postupu ve věci dálničních poplatků. Snad to vyjde.

S pozdravem Václav Krása