Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz

Autor fojtikova ludmila
Předmět dotaz
Dotaz Važeny pane Krasa . opět mam na vas dotaz. Je mi 67let a jsem objednana na operaci v třinci na baipas .zajímalo by mě jestli mam nárok na sanitku bydlim v kopřivnici . moje obvodni lékařka nachce napsat . prohlásila že když mě tam chtěji tak at mi sanitku napíšou v třinci.podotykam že jsem cely život pracovala a platila soc.i zdravotni pojištěni.děkuji Fojtikova

Odpověd na dotaz:

Dobrý den paní Fojtíková, 

pan předseda Mgr. Krása mi předal k vyřízení Váš dotaz. Převozní sanitu má povinnost vždy předepsat ten lékař, který si vyžádá ošetření pacienta a zároveň převoz pacienta sanitou považuje, výhradně ze zdravotních důvodů, za odůvodněný a potřebný. Předpokládám, že ve Vašem případě Vám Vaše praktická lékařka (jak Vy píšete „obvodní lékařka“) nediagnostikovala potřebu operace srdce, tzv. „bypass“. Ta si maximálně vyžádala Vaše odborné vyšetření u specialisty. Při převozu k tomuto vyžádanému vyšetření by Vám předepisovala převozní sanitu Vaše praktická lékařka. Byla jste následně vyšetřena specialistou – kardiologem na specializované klinice (zde předpokládám, že v Třinci) a tento kardiolog Vám diagnostikoval potřebu provedení lehčí operace srdce, tzv. „bypassu“. Následně Vás objednal na nějaký termín operace.

Pokud je tomu skutečně tak, jak popisuji, tak Vám má povinnost předepsat sanitu skutečně zmíněné kardiologické pracoviště v Třinci, které Vám bude operaci provádět, nikoliv Vaše praktická lékařka. V tom má Vaše lékařka skutečně pravdu.

Toto je však pouze otázka „kompetence“ toho, kdo má převozní sanitu napsat. Jinou otázkou však je, jestli vůbec ze zdravotních důvodů potřebujete přepravu sanitou. Zda to Váš zdravotní stav odůvodňuje. Přepravu převozní sanitou totiž zdravotní pojišťovna automaticky nehradí každému pacientovu, který si celý život hradil zdravotní pojištění. Pokud jde o běžný bypass a jinak je Váš zdravotní stav stabilizován, obávám se, že nemáte zdravotní indikaci na Váš převoz k operaci sanitou. Jste totiž schopna se k operaci přepravit běžnými dopravními prostředky. A to buď autem, nebo hromadným dopravním prostředkem. Tudíž si myslím, že ani kardiologické pracoviště, které Vám bude operaci provádět, Vám nebude chtít napsat sanitu na cestu do Třince. A skutečnost, že jste z Kopřivnice a cestujete k operaci až do Třince v tom nehraje roli. Myslím, že sanitu Vám předepíše maximálně po operaci, na Váš převoz domů. Jinak by to mohlo být nejspíš jedině v případě dalších zdravotních komplikací, přidružených k Vaší kardiologické diagnóze, ve spojení s Vaším vyšším věkem.

To, že se Vám brání Vaše praktická lékařka předepsat sanitu má svůj důvod. Všechny takto předepsané převozy, léky, zdravotnické prostředky, apod. se lékaři započítávají do jeho ročního limitu, stanoveného pojišťovnou pro celkový objem úhrad z veřejného zdravotního pojištění. Tento limit vychází z jeho průměru předchozích let. Pokud limit lékař překročí, je pojišťovnou sankcionován. Pokud není oprávněn sanitu předepsat, pojišťovna mu ji neschválí a neuhradí.

  

JUDr. Zdeněk Žižka
Legislativní odbor NRZP ČR
specialista na zdravotnickou problematiku