Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Doprava

Autor Jana Nevolová
Předmět Doprava
Dotaz

Vážený pane, cítím bezmocnost. Proč nemůže vozíčkář cestovat ,,normálně" jako zdravý člověk? Tedy přijdu na nádraží nebo zastávku a pojedu? Proč musím poslouchat stále řeči zaměstnanců ČD o tom jak přepravu stále ruším? Bohužel si přepravu objednávám dopředu a když se okolnosti změní, tak přepravu musím zrušit. Proč si objednávám cestu když mě zaměstnanci ČD proti mé vůli tahají s elektrickým vozíkem ručně z CityElefantů? Nešlo by s tím něco udělat, ani jednou jsem ještě neviděla, že by se použila plošina v CityElefantu. Argumentace o poruchovosti jsou liché, je to tak, že to zaměstnanci nepoužívají a neumí to a zároveŇ neoužíváním se plošiny zanášejí a proto poté také nefungují. Je potřeba aby se používali. Kolikrát si objednám přepravu a ve vlaku není vůz pro vozíčkáře. Pokud čekám na jeden z mála označených meziměstských autobusů, tak přijede třeba vysoký. Pak se autobusoví dopravci diví, že s nimi vozíčkáři moc necestují. Proč netlačíte na objednatele autobusové dopravy tedy Kraje aby požadovali jen bezbariérová vozidla? V Usteckém kraji to též lze. Blíží se období tendrů na autobusovou dopravu je proto potřeba rychle jednat aby ona podmínka bezbariérovosti byla jako podmínka. Připadám si takhle méněcenná. Pořád někde prosit aby se člověk někam dostal, bohužel ne všichni mají peníze na to uživit provoz auta.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Nevolová,

věřte mi, že se snažíme, aby bylo co nejvíce bezbariérových vozů v železniční dopravě i autobusů meziměstské dopravy. Situace se poměrně výrazně zlepšila v železniční dopravě, protože pokud si objednáte přepravu, tak Vám bude přistaven bezbariérový vůz s plošinou. Situace, kdy by u každého vlaku byl bezbariérový vůz s plošinou je ještě hodně vzdálená. I když ČD mají upřímnou snahu zlepšit tuto situaci, tak jsou limitovány finančními prostředky.

Pokud jde o autobusovou dopravu, situace je trošku jiná. Dopravci meziměstské dopravy příliš nemají zájem o nákup bezbariérových autobusů, a to proto, že jim snižují počty sedadel. Souhlasím s Vámi, že je to otázka krajů, aby si takovou přepravu objednávaly. NRZP ČR jedná v této věci s Asociací krajů.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji