Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Doprava

Autor Hanka
Předmět Doprava
Dotaz

Dobrý Den pane Krása, jsem na vozíku a studuji v Praze. Bohužel však nemám trvalé bydliště v Praze a vzhledem k tomu, že i přes výrazné zlepšení je MHD přístupnější mám občas problémy s dopravou. Vzhledem k tomu, že mám omezené finanční možnosti nemohu využívat taxi pro vozíčkáře kde jedna jízda vyjde na zhruba 400 kč. Někteří moji spolužáci používají dopravu od Society a pana Popeláře za 32 kč, ale já ji bohužel nemohu použít za tuto cenu protože je to pouze pro ty co mají trvalé bydliště v Praze. Myslíte, že by to mohlo být i pro ty co mají trvalé bydliště jinde? Vždyť spousta lidí bydlí například v Praze v nájmu, ale trvalé bydliště tam mít nemohou a mají ho mimo Prahu. Takto prakticky pak dochází k tomu,že osoba která nemá trvalé bydliště v Praze byť zde studuje, pracuje a bydlí tu případně jsem denné dojíždí tak nemůže využít tuto přepravu. Domnívám se, že by měla sloužit primárně všem vozíčkářům, jelikož cestování veřejnou dopravou není vždy lehké.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní,

v této věci Vám nemohu pomoci. Bezbariérová doprava v Praze spadá pod Dopravní podnik Praha a je potřeba se domluvit přímo s firmou, která dopravu zajišťuje. Není však pravda, že by doprava byla pouze pro osoby, které mají trvalé bydliště v Praze. Pokud bydlíte v nějakém pronajatém bytě v Praze či u nějakého známého, tak vůbec není problém, abyste využívala služeb bezbariérové dopravy. Tato doprava Vás však nemůže dovést do bydliště mimo Prahu. Pokud žádáte dopravovat mimo Prahu, to opravdu ne.

 

S pozdravem Václav Krása