Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Deutsche Bahn a český invalida

Autor Nikola Karafiát
Předmět Deutsche Bahn a český invalida
Dotaz

Vážený pane Kráso,

je mi 21 let a od narození trpím spastickou quadruparesou, čímž mi vznikl nárok na plynulý přechod z dřívějšího PBO, jehož příjemcem byla má matka, na mimořádné výhody 3. stupně; jsem tedy i nadále držitelem průkazu ZTP/P. Postižení naštěstí nevyžaduje používání invalidního vozíku, takže překážky jako schodiště či kolmé nájezdy překonávám bez problémů za pomoci dvou vycházkových holí. Cestování tak pro mne není - snad s výjimkou rychlosti (přestup v délce 2 minuty už je nemyslitelný) - problémem.

Můj poslední cestovatelský zážitek byl však "okořeněn" jednáním, které bych označil za jasně diskriminační. Konkrétně šlo o jednání zástupců berlínského dopravního podniku BVG a německých drah DB. Byli připraveni přepravit mne bezplatně společně s matkou, jakmile jsem však předložil český průkaz ZTP/P, veškeré ohledy byly pryč a já do Prahy přijel lehčí o 90 EUR (2 * 41 EUR jednoduché jízdenky Berlín - bývalá st. hranice + 2 * 4 * 1 EUR 2 sady jízdenek na 4 jízdy berlínskou MHD). BVG i DB argumentovaly tím, že musím mít německý průkaz těžce postiženého s platnou cennou známkou, jinak nemohou bezplatnou přepravu poskytnout.

Vzýhledem k mému uvažovanému profesnímu zaměření (v současnosti studuji 2. ročník oborů germanistika a mezinárodní teritoriální studia na UK) by mne podobné jednání, pokud by se opakovalo, mohlo vážně poškodit a omezit mou budoucí činnost (90 EUR tvoří podle aktuálního kursu přibližně šestinu součtu PnP + PID v mém případě). Jak mám postupovat dále? Předem děkuji za Vaši odpověď.

S přáním hezkého dne

Karafiát Nikola

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Karafiáte,

musím Vám s politováním oznámit, že německé dráhy postupovaly podle vlastních předpisů. Naše průkazka ZTP/P a s ní spojené výhody není uplatnitelná v zahraničí. NRZP ČR v současné době vyvíjí aktivity, aby byl sjednocen systém podpory osob se zdravotním postižením při cestování v evropských zemích. Máme to jako jednu z iniciativ v rámci českého předsednictví.

S pozdravem.

Václav Krása