Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dálniční známky - ZTP

Autor Dvořáková
Předmět Dálniční známky - ZTP
Dotaz

Dobrý den, všima jsem si Vaší odpovědi na dotaz, zda neslyšící mohou používat dálniční známky. Neslyšící však mají přidělené označeni O2, Vy však píšete o O1, kterou mají jiní ZTP. Takže trochu mám zmatek, neboť zákon č.13/1997Sb. ze dne 23. ledna 1997o pozemních komunikacích §22 uvádí, že osob s ZTP nebo ZTP-P se poplatek za dálniční známku netýká, s výjimkou sluchově postižených, ale zmínka o označení O1,O2 není. Takže jak to tedy je? Děkuji a jsem s pozdravem. Dvořáková

 

Odpověd na dotaz:

Dobrý den, paní Dvořáková,

odpovídám na Váš dotaz týkající se dálničních známek pro ZTP. Od dálničního poplatku jsou osvobozeny osoby – držitelé průkazu ZTP/P a ZTP, s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou. Dospělí neslyšící (držitelé průkazu ZTP) na dálnici platit musejí nebo si musejí koupit dálniční známku. Mají označení motorových vozidel 02 (ucho), na které se osvobození nevztahuje. Na bezplatnou přepravu po dálnici mají právo jen držitelé průkazu ZTP/P nebo jejich příbuzní. (tedy např. rodiče neslyšících dětí se ZTP/P). Platí to, ale jen tehdy, když je dítě ve voze, pokud jede rodič sám, musí mít dálniční známku. Rodiče neslyšících dětí neostanou ŽÁDNÉ označení motorového vozidla (tedy ani 01 ani 02, samozřejmě pokud nejsou sami neslyšící, pak používají označení 02). V případě, že je zastaví na dálnici hlídka, prokáží se průkazem ZTP/P svého dítěte a přítomností dítěte ve voze. 

Budete-li se chtít ještě na něco zeptat,  je možné se obrátit na právní poradnu NRZP ČR e-mail: poradna@nrzp.cz.

S pozdravem.

Václav Krása