Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dálniční známka a průkaz ZTP-upřesnění

Autor
Předmět dálniční známka a průkaz ZTP-upřesnění
Dotaz

       Dobrý den. Dovolím si upřesnit odpověď pana Krásy. Vždy platí při silniční konrole to, že vozidlo je osvobozeno od poplatku /dálniční známka/, když jede po dálnici a držitel průkazu ZTP je ve vozidle přítomen. To v praxi znamená, že je to právě on, kdo využívá mimořádných výhod ZTP. Cesta pro manžela, který je držitelem ZTP a není v době kontroly při cestě přítomen ve vozidle/dálnice/ je zneužitím průkazu ZTP a může býti postihována. Policie vychází z přítomnosti osoby držící ZTP ve vozidle a n e že někdo pro někoho jede, gto by pak mohl říkat každý a byl by z toho pěkný guláš a průkazky ZTP by nesplnily své poslání. Tolik pro upřesnění. S pozdravem Kozák.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Kozáku,

máte pravdu, že ustanovení § 67, odst. 4, zákona 361/2000 Sb., striktně hovoří o tom, že označení O1 lze použít pouze v případě řídí-li nebo je-li ve vozidle přepravovaná osoba, která je držitelem označení O1. Při kontrolách policie ČR toleruje jestliže jízda se koná v přímé souvislosti s držitelem označení O1 a tato osoba v autě již není. Vždy je však potřeba mít například potvrzení, že osoba byla dovezena do nemocnice, do lázní a podobně. Bez příslušného potvrzení nelze takovou jízdu samozřejmě tolerovat.

S pozdravem Václav Krása