Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ČD Hnus, MHD Pardubice problém

Autor Jarmil Onderka
Předmět ČD Hnus, MHD Pardubice problém
Dotaz

Vážený pane předsedo, jsem na vozíku a chci pracovat. Nechci být na invalidním důchodu o 8 tisících, z toho se nedá ani zaplatit nájem za byt. Rád bych chodil do práce a vydělal si víc než 8 tisíc. Nechci invalidní důchod, ale příjem ze zaměstnání a chci též žít normálně. Copak to ale jde? Nemůžu získat řidičské oprávnění a vlakem se nedá cestovat. Kdy ten hnus na ČD skončí? Jak má člověk na vozíku dojíždět do zaměstnání nebo třeba do školy? Vím, že možná takových vozíčkářů moc není a výlet se dá snadno naplánovat. Chtěl jsem jet na pracovní pohovor v Praze a protože jsem samozřejmě nevěděl jak dlouho bude pohovor trvat, nemohl jsem si ani objednat cestu zpět. Když jsem to vysvětlil zaměstnankyni ČD v Pardubicích na pokladně, řekla mi: To je moc hezké, ale v podmínkách je 24 hodin dopředu tak si objednejte poslední vlak který jede a kdyžtak tam počkejte. Co se na tohle dá říct? Je to hnus všech hnusů, neustále ze všech stran slyším jak máme luxusní dávky a výhody jenže když chci pracovat tak se tam ani pořádně nedostanu. V mediích se neustále objevují články jak ČD dělají pro vozíčkáře vše možné i nemožné, ale skutečnost je tristní. Proč je takový problém mě naložit do vlaku pomocí plošiny kdykoliv a musí se to vědět 24 hodin předem? Vždyt v Praze i v Pardubicích jsou plošiny v provozu od 00:00 do 24:00. Stejně tak mám problém dostat se v Pardubicích MHD na nádraží, máme zde jen garantované nízkopodlažní spoje kde jezdí vozy sice nízkopodlažní, ale bez plošiny a tak musím čekat až přijede vůz s plošinou. Nakonec vše dopadlo dobře, jelikož jsem schopen se pohybovat pomocí mechanického vozíku a Regiojet nakládá vozíčkáře ručně bez objednávky a tak jsem cestoval se společností Regiojet a do práce bych se též dostával s Regiojetem, nedovedu si však představit co bych dělal kdybych měl vozík elektrický nebo byl těžší. Velmi šikovný byl též LeoExpress, kde i přes 24 hodinovou lhůtu se dalo s dopravcem domluvit a k nástupu jsem při pomoci stevarda nepotřeboval plošinu, nyní ale v Pardubicích nestaví.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Onderko,

děkuji Vám za Váš dopis. V polovině ledna budeme jednat s ČD a důrazně požadovat nápravu.

S pozdravem Václav Krása