Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ČD a přeprava elektrického skútru

Autor Magdaléna
Předmět ČD a přeprava elektrického skútru
Dotaz Dobrý den. Jako těžce interně postižená osoba(těžké postižení srdce a plic) skoro neschopná samostatného pohybu jsem odkázána na invalidní vozík s nutným doprovodem. Nebudu se ani zbytečně rozepisovat, že v tomto státě nemám ani ze strany ÚP šanci na žádný příspěvek za účelem pořízení kompenzační pomůcky. Vzhledem k tomu, že se léčím na interní nemoci, mám přiznáno alespoň ZTP, i když tento průkaz mi v případě úhrady nákladů pro nutný doprovod nepomůže(vím že toto náš stát vůbec nezajímá a nemíní to ani v budoucnu řešit). Nyní se mi však poštěstilo a nadace mi přispěla na elektrický invalidní skútr. Pořídila jsem si tříkolový TROPHY BOOSTER 6 o rozměrech 1400x600 mm(ostatním takto těžce pohybově postiženým, kteří stojí stejně já na okraji zájmu státu ho vřele doporučuji). Nyní k dotazu - chtěla bych využít možnosti tohoto skútru a udělat si výlet po vlasti. Při této příležitosti se chystám využít služeb ČD. Nikde však nemohu zjistit, zda se mi tento skútr(1400x600) vejde na zdvihací plošinu a jak je to s případnou úhradou za dopravu. Dokonce se na tom neshodnou ani zaměstnanci ČD. Někteří mi sdělili, že jako těžce pohybově postižená osoba, která je neschopná samostatného pohybu, mám přepravu tohoto skútru zdarma. Další mi sdělili, že je má pohyblivost nezajímá a musím si zakoupit jízdenku pro zavazadlo s tím, že je jeho přeprava zdarma pouze u vlastníků ZTP/P(tento průkaz mi však při mém onemocnění nikdo nevydá). Jak to tedy správně? Vejde mi skútr na zvedací plošinu a mám hradit jeho přepravu? Děkuji

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Magdaleno,

podle zákona č. 329/2011 Sb., o dávkách pro osoby se zdravotním postižením má držitel průkazu ZTP slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud si prohlédnete reklamy na mém webu http://www.vaclavkrasa.cz/. Děkuji.