Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

asistenční pes

Autor Eva Novotná
Předmět asistenční pes
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,
chtěla bych Vás poprosit o informaci, kterou nikde nemohu najít.
Občas jedu s kamarádkou vlakem, a ta cestuje se svým psem. Pes sice nemá složené zkoušky, ale poslouchá na slovo, pomáhá jí (podá co potřebuje atd.), prostě jí slouží v běžném životě jako asistenční pes. Protože je manželka zaměstnance ČD, má režijní průkaz tz. 1xročně zaplatí poplatek a pak jezdí zdarma. Již 2x jsem byla svědkem, že i když předloží průkaz ZTP/P, tak za psa chtějí zaplatit.
Oba průvodčí uvedli důvod, že když nezaplatila 25% jízdného, tak za psa musí zaplatit. Zajímavé je, že nikoho nezajímala třeba reflexní vestička, kterou přítelkyně opravdu nemá. Ona sama říká, že je to jen v malém procentu případů, cena za psa je 30 Kč, ale zajímalo by nás, co je vlastně správně a zda pes případně musí být nějak označen. Pokud ano, tak bych Vás prosila zda nevíte, kde takovou vestičku získat, co na ní musí být vyznačeno ( jen tlapky nebo nápis asist.pes, atd. ). Byl by to užitečný vánoční dárek.
PS:Ještě na vysvětlenou, já mám svůj lístek, doprovází ji jen její pes.


Předem děkuji za odpověď a přeji Vám i Vaši blízkým, hodně zdraví a Vám zvlášť hodně  sil do Vaší záslužné práce. Eva Novotná

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Novotná,

asistenční pes není nijak v našem zákonodárství upraven a neexistuje na to žádný předpis. Musíte se řídit předpisy ČD.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji