Otevřený dopis panu poslanci Michalu Doktorovi.

Otevřený dopis panu poslanci Michalu Doktorovi.

Ahoj Michale,

protože se léta známe, dovolím si Ti tykat i když Ti píši oficiálně, a to ve velmi důležité věci.

Sledoval jsem Tvoje vystoupení v pořadu ČT Události-komentáře v pátek 27. listopadu. Diskutoval jsi s paní redaktorkou D. Drtinovou a moravskoslezským hejtmanem J. Palasem o dotacích na sociální služby. 

Byl jsem šokován nejen z Tvojí neznalosti problematiky, ale také tím, jak jste společně s paní redaktorkou Drtinovou okamžitě zpolitizovali celý problém a odvedli debatu úplně jinam. Přitom jde opravdu o zásadní problém blížícího se projednávání návrhu státního rozpočtu na rok 2010.

V čem spočívá problém. Stát má odpovědnost za sociální služby. Tato odpovědnost pramení ze zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Od roku 2007, kdy vstoupil zákon v účinnost, stát vyčleňuje ve státním rozpočtu částku na dotační řízení pro poskytovatele sociálních služeb. V roce 2007 dotace činily 7,3 mld. Kč, v letošním roce 6,8 mld. Kč a na příští rok se ve státním rozpočtu navrhuje částka 3 mld. Kč. Je to bezprecedentní snížení o více než 50%, které nemá obdobu v žádné položce návrhu státního rozpočtu. Skutečnost, že Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny nenašel společnou řeč, jakým způsobem napravit chybu vlády, je pro všechny poskytovatele černou můrou.

Je logické, že kraje se na svém sněmování v Plzni tímto problémem zabývaly, protože jsou velkým poskytovatelem sociálních služeb. Varování a výzvy vůči poslancům však poslaly další instituce – Unie zaměstnavatelských svazů ČR, Odborový svaz pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách, Národní rada osob se zdravotním postižením ČR a jiní. Svým chováním nejen Ty, ale i ostatní poslanci, znejišťujete nejen poskytovatele sociálních služeb, ale i klienty – lidi se zdravotním postižením. Věř mi, že budou bedlivě sledovat, kdo a jak bude hlasovat v této věci.

Nejvíc jsem byl překvapen tím, že jsi uvedl několik nepravdivých tvrzení.

– Není pravda, že nový zákon byl schválen proto, aby se na systému sociálních služeb ušetřilo. To nikdy nikdo neřekl. Naopak bylo zřejmé, že systém bude dražší, ale zvýší se kvalita života lidí závislých na službách a konečně budou moci rozhodovat sami o sobě.   

– Není pravda, že v systému je dost peněz. Mzda pracovníků v sociálních službách je druhá nejnižší v žebříčku zaměstnání. Po pracovnících se požaduje těžká práce, komunikativnost, vcítění do problémů klientů a další ctnosti, ale odměna je minimální.

– Není pravda, že vše záleží na krajích a na jejich prioritách. Propad 3,8 mld. Kč kraje těžko mohou dofinancovat. Tolik zmiňované vratky za zdravotnické poplatky nerealizují všechny kraje a jejich celková výše činí za rok zhruba 600 mil. Kč.   

Na závěr ještě jednu poznámku. Řekl jsi, že máš desítky dopisů, kdy se na Tebe obracejí lidé, abyste nedávali peníze krajům a institucím poskytujícím sociální služby. Prosím o zaslání několika dopisů, abych si nemusel myslet, že sis to vymyslel pro televizní vystoupení. Jen pro pořádek, peníze nejdou krajům, ale jejich prostřednictvím jsou distribuovány jednotlivým poskytovatelům sociálních služeb.

Kdybychom se neviděli, tak si dovolím do nového roku nám všem popřát, aby nás pán Bůh při zdravém rozumu zachovati ráčil.

Zdravím Tě, Vašek Krása

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *