Nedělní postřehy.

„Možná anexe židovských osad na Západním břehu Jordánu, která je součástí dohody o společné vládě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a centristy Bennyho Gance, by byla jednostranným krokem hrubě porušujícím mezinárodní právo, který by de facto znemožnil vznik palestinského státu.“ Uvedli to ve společném článku ministr zahraničí Tomáš Petříček a bývalí ministři zahraničí Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg. S textem zveřejněným v sobotu deníkem Právo vyslovil nesouhlas prezident Miloš Zeman. Oba ministry kritizoval i premiér Andrej Babiš.

Myslím si, že pan Petříček si řekl o vyhazov. Nerozhoduje sám o zahraniční politice České republiky. Ministr zahraničí nemůže podepsat takový dokument, protože jeho podpis je signálem pro zahraniční diplomaty, že se jedná o postoj naší země. Pokud si to opravdu myslí a měl by v sobě čest, musel by podat demisi. Názor, který je vyjádřen v článku, je už nějakých třicet, čtyřicet let mimo mísu. Palestinci se o šanci na rozumné řešení připravili úplně sami a hodně dávno. Taková vyjádření dávají především falešnou naději Palestincům, kteří by si taky už konečně oddychli, kdyby měli něco stabilnějšího. A jejich falešní zastánci, kteří je udržují v této agó;nii, by jim museli přestat dávat nereálné naděje. Nerozumím tomu, proč článek podepsal i pan Schwarzenberg, který dlouhodobě podporoval Izraelský stát. Tento postoj ukazuje, že tomu tak není. Bohužel asi platí, že evropská aristokracie tíhne, a to s celou EU, do leva, stejně tak další aristokraté, kteří kdysi s Richardem Mikulášem hrabětem Coudenhove-Kalergi zakládali utopickou Panevropskou unii.

V České televizi se v sobotních hlavních zprávách zase podařila neuvěřitelná manipulace. Informovala, že ČR, Polsko a Maďarsko mají v EU nejvyšší inflaci. To je sice pravda, ale paní redaktorka Marcela Augustová uvedla, že je to důsledek toho, že nejsme v eurozó;ně. Na pomoc si pozvala pana Tomáše Prouzu, horlivého zastánce eura. Nezazněl jediný protiargument proti přijetí eura. Reportáž cílila především na lidi, kteří se v ekonomice příliš nevyznají a tak by měli být naštvaní, proč naši politici jsou proti přijetí eura, když jim se zdražují nákupy. Tak nejen pro paní redaktorku Marcelu Augustovou, několik argumentů proti přijetí eura.

1. Vstupem do eurozó;ny přijmeme měnovou politiku tvořenou pro celou eurozó;nu. Nevýhodou je, že měnová politika ECB nikdy nebude zcela vyhovovat naší ekonomice. Proto potřebujeme, aby měnovou politiku v ČR dělala ČNB.

2. Vstup do eurozó;ny bude znamenat, že ČNB předá do rukou ECB i svoje pravomoci v dohledu nad zdravím velkých českých bank. To opravdu nechceme.

3. Vstupem do eurozó;ny se ČR zaváže, že v případě potíží některého státu eurozó;ny takovému státu půjčí, nebo také daruje až několik stovek miliard korun v rámci tak zvaného Evropského stabilizačního mechanismu, na jeho záchranu. To je asi nejsilnější argument proti přijetí eura.

Pro motoristy je od soboty uzavřen jeden jízdní směr na Smetanově nábřeží v centru Prahy. Na přibližně stometrovém úseku mezi Národním divadlem a ústím Divadelní ulice jsou restaurační zahrádky a podle plánů magistrátu se tam mají konat i kulturní akce. Metropole tím chce napomoci podnikům a institucím, které na nábřeží sídlí. Pirátská pitomost. Nábřeží se bude objíždět obydlenou částí, takže plyny z aut se budou v úzkých uličkách držet déle. Opravdu “chytré”. Piráti nemohou vládnout, protože prosazují jen svojí ideologii bez ohledu na komfort pro občany, kteří je zvolili. Doufám, že se voliči poučí a už příště stejnou chybu neudělají.

Ještě malá douška ke koronavirové epidemii. Slovenský publicista a vědecký pracovník Univerzity Komenského Gustáv Murín odpověděl na otázku, proč západní země tak doplatily na koronavir takto: „Tím hlavním důvodem se zdá být důslednost v očkování obyvatel, neboť totalitní systém nemusel našlapovat kolem podivínů a pošuků po špičkách a neexistovalo, že by si někdo dovolil neočkovat své děti – hrozila mu žaloba za zanedbání péče a kriminál, což bylo velmi dobře. Už desítky let lékaři vědí, že vakcína na TBC překvapivě chrání i proti jiným nemocem alespoň do té míry, že průběh některých dalších nemocí zmírňuje. Zatímco ČSSR patřila do zemí, kde se důsledně celoplošně očkovalo, tak Itálie, Španělsko, Anglie, Francie a další západní země na plošné očkování z vysoka kašlaly a o USA vůbec nemá smysl mluvit.“

Expresivní slovník pana Gustáva Murína bych nepoužil, ale skutečnost, že důkladné proočkování populace je dobré si myslím již dlouho. Naštěstí byl systém očkování u nás zachován i dlouho po roce 1989 a tak proočkovanost je u nás stále vysoká. Bohužel, postupně jsme významně redukovali preventivní programy včetně očkování, a to považuji za velkou chybu. Měli bychom se poučit a vrátit se v otázce prevence ve zdravotnictví trochu zpět a měli bychom se zaměřit i na očkovací programy. Řada politiků upřednostňuje svobodu jednotlivce při péči o zdraví, ale zapomíná, že tato „svoboda“ ohrožuje zdraví početných skupin občanů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *