Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nachytaní politici

21.09.2009, 14:38   |  

Ústavní soud způsobil svým rozhodnutím pozastavit vyhlášení voleb mezi politiky velký rozruch. Sleduji diskusi předsedů na čtyřiadvacítce a nevěřím svému sluchu. Prohlášení o tom, že Ústavní soud nerespektuje vůli voličů, vůli Parlamentu apod., jsou řeči „mimo mísu“. Ústavní soud řekl zcela jasně a zřetelně. „Politici, zapomněli jste, že zákony, které přijímáte, musí mít obecnou platnost a nemůžete přijímat zákony účelové, tzv. na jedno použití“.
Není pravda, že Ústavní soud posuzuje ústavní zákon, který byl přijat politickou reprezentací. Obdržel stížnost a posuzuje meritum stížnosti a ústavnost postupu Parlamentu. Myslím si, že jsme všichni potřebovali tuto lekci. Naše kultura politická je velmi pokleslá, a to se také obráží v úrovni legislativy.

Chápu rozčarování politiků, protože úkon Ústavního soudu jim způsobuje obrovské problémy, výdaje a nepříjemností. Překvapení je o to větší, že již jednou bylo volební období ústavním zákonem zkráceno. Tehdy však nikdo neměl odvahu podat ústavní stížnost. Jsou nedůležité argumenty toho stylu, že občané čekají na politiky v jednotlivých městech a že si nedovedou představit zrušit volební kampaň apod.

Ústavní soud se nestaví nad Parlament. Ústavní soud je v každé demokracii tím, kdo bdí nad ústavností činů politiků. Je pravděpodobné, že pohnutky pana Melčáka k podání stížnosti nebyly asi vedeny obavou o ústavnost, ale to pro rozhodování Ústavního soudu není důležité. Je třeba, aby se politici postavili k rozhodnutí Ústavního soudu poctivě a řešili situaci v rámci ústavy, ale i v duchu naznačeného názoru Ústavního soudu. To znamená, aby přijali trvalou změnu ústavy umožňující zkrátit volební období Poslanecké sněmovny na základě rozhodnutí nějaké většiny obou komor Parlamentu.